chovatelská stanice samojedů sněhový zázrak

Samojed: Standard

Standard plemene SAMOJED

Skupina: 5

špicové a primitivní typy

Oddíl: 1

severští saňoví psi

Vzhled a charakteristika:

Samojed je elegantní arktický špic, který se neustále usmívá. Je to způsobeno jeho zvedlými koutky. Má inteligentní a přátelský výraz. Samojed miluje lidi. Není agresivní a i vůči cizím lidem je přátelský. Samojed má "svou hlavu", příkazy neposlouchá příliš ochotně, ale právě proto je třeba být při výchově trpělivý a hlavně důsledný. Samojed moc dobře ví, co po něm chcete, ale neustále vás zkouší. Je to chytrý a chápavý psík, ale nikdy nebude poslouchat tak, jako služební plemena. Občas je sice třeba ho potrestat, ale výchova nesmí být tvrdá!!! Samojed má tzv. samočistící srst. I když se to nezdá, jeho srst není moc náročná na úpravu. Není třeba jej koupat a to i když domů přivedete černé zabahněné cosi. Stačí psíka vytřít dosucha a nechat jej doschnout. Nečistoty z něj tím, jak osychá, většinou opadají, nebo jej vykartáčujeme. Jediná úprava, kterou srst vyžaduje, je občas ho učesat (tak 2x do týdne, v době línání i denně.)

Standard:

Hlava:

Lebka je klínovitého tvaru, trochu klenutá s výrazným sklonem. Silný a široký čenich  je stejně dlouhý jako lebka a rovnoměrně se zužuje k nosu. Nos je dobře vyvinutý. Hřbet nosu je rovný. Poněkud masitější pysky těsně přiléhají.

Koutky jsou trochu zvednuté, takže se zdá, že se pes stále směje. Celá hlava je mohutná.

Oči:

Tmavohnědé, hluboko vsazené, mandlovitého tvaru, zešikmené. Jsou položené daleko od sebe, mají živý inteligentní výraz.

Uši:

Trojúhelníkového tvaru. Jsou poměrně malé, vzpřímené, pohyblivé, na koncích mírně zakulacené, vysoko nasazené a dost od sebe vzdálené.

Chrup:

Nůžkový skus. Povolen je i klešťový skus, ale není žádoucí. Počet zubů 42. Čelist i sanice jsou silné.

Krk:

Přiměřeně dlouhý a silný krk nosí pes hrdě vzpřímený.

Trup: délka těla je o něco větší než výška v kohoutku. Hluboký a pevný trup je pružný. Středně dlouhý hřbet je svalnatý a rovný. Na krku vyrůstá bohatá hříva. Feny mohou být o něco delší než psi. Bedra jsou silná a břicho mirně vtažené. Při pohledu zepředu je hrudník široký a hluboký, s klenutými žebry, ale ne sudovitý. Mírně zešikmená zadní část hřbetu je silná a svalnatá.

Hrudní končetiny:

Šikmé lopatky jsou dlouhé a pevné. Dobře postavené svalnaté hrudní končetiny se silnými kostmi jsou rovné, s lokty přiléhajícími k tělu. Předloktí je silné, ale pružné.

Pánevní končetiny:

Při pohledu zezadu mají být rovné a rovnoběžné, silné osvalené. Kolení klouby a nártní kosti jsou dobře zaúhlené, s nízko položeným hleznem. Paspárky se odstraňují štěňatům 3-4 den po narození. Pružné tlapy jsou oválné, s lehce klenutými prsty.

Ocas:

Při zbystření pozornosti nebo při pohybu nese ocas stočený dopředu nad hřbetem nebo ho má svěšený na stranu. V klidové poloze může ocas viset a sahá až k hléznům.

Chůze:

Samojed je klusák s volnou, energickou, prostornou a dlouhou chůzí.

Srst:

Osrstění je bohaté, těžké, elastické a husté. Podsadu s krátkou a měkkou hustou srstí prorůstají dlouhé, rovné a tvrdé pesíky, které tvoří krycí srst. Srst na krku a na ramenech vytváří hřívu a límec, který lemuje hlavně hlavu psa. Na vnějších stranách uší, na hlavě a na předních částech hrudních končetin je srst krátká a hladká. Vnitřní strana uší je dobře osrstěná a také mezi prsty vyrůsta ochranná srst.

Zabarvení:

Může být bílé, krémové nebo bílé s nažloutlými znaky. Čenich, pysky a orámování očí je černé, čenich může být i červenohnědý. Samojedi krémového nebo žlutavého zabarvení nejsou tak žádaní jako bílí, ale je třeba je zařadit do chovu pro udržení žádoucího pigmentu. Navíc při páření výhradně bílých jedinců získává srst 2-3 generace tzv. mrtvé zabarvení. Srst s ledově třpytivým zabarvením lze udržet jen tehdy, když se do chovu občas zařadí jedinec s krémovým nebo žlutavým zabarvením. Jen pes se správným zbarvením a typickým  usměvavým výrazem je zvlášť přitažlivý a milý.


 
 
Tvorba www stránek pro chovatele
Všechna práva vyhrazena. © 2011 www.snehovyzazrak.cz | Tvorba www stránek